Tartu Observatooriumi taimkatte seire töörühm

Tagasi
In English

Aluspinna energeetika uurimissuund

Aluspinna energeetika uurijate valdkonnaks on kiirguse levi atmosfääris aluspinnani ning aluspinnal toimuvad peegeldumis- ja hajutamisprotsessid. Meie uurimisvaldkonnaks ongi taimedega kaetud pinna kiirgusreziimi ja -bilansi teoreetiline ja praktiline uurimine.

[lepavosa]

Kümmekond aastat tagasi künti Tartu Observatooriumi pargis vahetult 1,5-meetrise teleskoobi torni läheduses 0,3 ha maatükk ja 1993. a kevadel torgiti seal maasse pistikoksad, millest kasvas korralik pajuvõsa, praeguseks on see suuremalt jaolt asendatud halli lepa istandusega.

[andurid]

Kiirgusvälja mõõtmiseks on võsas kuue meetri pikkkune latt, millel liigub vankrike mõõteriistadega: kaks firma LI-COR fotosünteetiliselt aktiivse kiirguse sensorit üles ja alla suunatud voogude mõõtmiseks, kaks Reemanni püranomeetrit, Reemanni bilansomeeter ja fotodioodil põhinev päikeselaikude indikaator.

Võsas teostatakse pidevalt ka biomeetrilisi mõõtmisi produktsiooni hindamiseks ning kiirgusmõõtmistele taustaandmete saamiseks. Lisaks mõõtelatile kasutame ka lähedalasuva aktinomeetriajaama mõõtmisandmeid ning mitmeid lisamõõteriistu.

Peamised uurimissuunad

[pajuvõsa] Energiavõsa kiirgusreziim ja selle olenevus biomeetrilistest parameetritest:
  • kiirgusbilansi ja selle komponentide vertikaalne profiil energiavõsas;
  • otsese kiirguse neeldumine energiavõsas ja lehestiku grupeerumine;
  • kiirgusvoogude statistiline kirjeldamine;
  • fotosünteetiliselt aktiivse kiirguse ja integraalse kiirguse suhe taimkatte kohal ja selle sees.

Viimati muudetud 05. märtsil 2004