TROPEX-74

Album -> TROPEX_74

  TROPEX-74 oli rahvusvahelise globaalsete protsesside uurimise programmi osa. TROPEX-ile sõitsid Vladivostokist kolm vene uurimislaeva. Ülo Mullamaa, Herbert Niilisk, Andres Kuusk, Mart Tiisler ja Olavi Kurm mõõtsid laeval 'Akadeemik Koroljov' kaheksa kuud pilveväljade ja kiirgusväljade muutlikkust merel. Siin pildil on 'Akadeemik Koroljov' koos Euroopast tulnud kahe vene laevaga. Vladivostoki uurimislaev 'Akadeemik Koroljov'. Laeva skeem. Ekvaatori ületamisel korraldati Neptuni pidu. Esmakordsed ekvaatori ületajad määriti tõrvaseks.  

  Esimene peatus oli Rabaulis. Kohvik Rabaulis. Rabauli turg Pärismaalased pakkusid laeva rahvale puuvilju. Sõitsime läbi Panama kanali. Kogu Atlandi troopikaosa oli uurimislaevu täis.  

  'Akadeemik Koroljov' Atlandil. 'Akadeemik Koroljov' Dakari sadamas. Dakaris on monument Aafrikale. Meie mõõduriistade jaoks oli kerakujuline reelingutega stabiliseeritud platvorm. Kitsa avanurgaga sensorid tuli suunata seniidist kõrvale, et keskpäeval päike sisse ei paistaks.  

  Päike võis paista lagipähe. Reemanni püranomeeter kardaanil. 4-kanaliline fotomeeter ja Reemanni püranomeeter. 4-kanalilise fotomeetri võimendi.  

  Reemanni polüetüleenkattega toroidbilansomeeter laeva aktinomeetrilise poomi küljes. Registraatorite stend. Paberlindile kirjutavad potentsiomeetrid, perforaator, kronomeeter ja kommuteeriv plokk (M. Sulev, A. Kuusk) perforaatori juhtimiseks. TROPEX-il oli mõõtmas ka Moskva Hüdrometinstituudi lennuk Il-18. Rünkpilved on passaatidevööndis õhukesed ja vähekonkreetsed. Saatsime kirja koju. Ülo Mullamaa, Olavi Kurm, Mart Tiisler.  

  Tagasi jõudes oli Vladivostoki sadamas rohkesti rahvast meid vastu võtmas. Laevad piduehtes. Ekspeditsiooni lõppedes anti 'Akadeemik Koroljovilt' kaasa aukiri. Ka Tõraveres võeti maailmarändureid kenasti vastu.