Ülo-Ants Mullamaa
26.01.1936-11.10.2020

   Ü. Mullamaa


Ülo-Ants Mullamaa sündis Tartus. Koolis käis Türil, õpinguid jätkas Tartu ülikooli matemaatika- ja loodusteaduskonnas. Ülikooli lõpetas 1959 geofüüsiku ja füüsikaõpetaja diplomiga. Peale ülikooli astus FAI aspirantuuri ning seejärel tööle sama instituudi atmosfäärifüüsika sektoris. 1965 kaitses kandidaadiväitekirja "Lainetava merepinna optiliste omaduste atlas", juhendaja prof. G.V. Rosenberg. Kaitsmisjärgselt sai Ülo Mullamaast pilvise atmosfääri kiirgusrežiimi töörühma juht. Tema juhtimisel tehtud uuringute esmakokkuvõte ilmus venekeelse raamatuna 1972. aastal, ning tõlgiti NASA poolt 1975. aastal inglise keelde. Sellest kogumikust sai ka Ülo Mullamaa doktoritöö tuumik. 1974 kaitses Tartu ülikoolis doktoritöö optika alal "Stohhastiliste makro-mittehomogeensete struktuuride optika", aga Moskva atesteerimiskomisjon ei kinnitanud doktorikraadi. 1982 kaitses Leningradis Geofüüsika Peaobservatooriumis doktoritöö geofüüsikas "Looduslike makroebaühtlaste struktuuride poolt moduleeritud kiirgusväli". 1981. aastal omistas NSVL TA Presiidium Ülo Mullamaale geofüüsika eriala vanemteaduri kutse.
Ülo Mullamaa oli aktiivselt tegev NLiidu aktinometristide ja atmosfäärioptikute kogukonnas. Ta osales üleliiduliste ja ka rahvusvaheliste erialaste konverentside, seminaride ning nõupidamiste korraldamisel: üleliiduline konverents "Aktinomeetria ja atmosfäärioptika" 1966 Tartus, XI üleliiduline aktinomeetria-alane nõupidamine 1980 Tallinnas, 9. rahvusvaheline pilvede füüsika konverents ICPC'1984 Tallinnas, programmi "Pilvisus ja kiirgusvälja klimatoloogia" üleliiduline seminar 1986 Tõraveres.
Ülo Mullamaa oli ennekõige füüsikateoreetik, aga ta aitas kavandada atmosfääri kiirgusrežiimi alaseid mõõtmisi nii maismaal kui lennukeil ja laevadel. Lennukimõõtmisi tehti lisaks Eestile ka Moldaavias ja Ukrainas. Koostöös NSVL TA Atmosfäärifüüsika Instituudiga oli suur atmosfäärioptika mõõtmiskampaania 1973. aasta suvel Saaremaal. Rahvusvahelisest Atlandi troopilisest eksperimendist "TROPEX-74" võttis teiste hulgas osa NSVL TA uurimislaev "Akadeemik Korolev", mille Eesti TA Astrofüüsika ja Atmosfäärifüüsika Instituudi (AAI) viieliikmelist kiirgusmõõtmiste töörühma juhtis Ülo Mullamaa. 1985. aastal tunnustas NSVL TA Geofüüsika Komitee Ülo Mullamaad medaliga "100 aastat rahvusvahelist geofüüsikat".
Ülo Mullamaa juhendamisel valmisid AAI teadurite Hanno Ohvrili ja Andres Kuuse kandidaaditööd ning üleliidulise Riikliku Rakendusoptika Instituudi töötajate M.I. Allenovi ja A.V. Tšugunovi kandidaaditööd.
Uurimusi pilvede kiirgusrežiimi ja mereoptika alalt. Lisaks teaduspublikatsioonidele on Ülo Mullamaa kirjutatud artikleid ajakirjas 'Horisont', kogumikus "Inimene ja ilm" (Valgus, Tallinn 1970), mereoptika artiklid ENE-s.
AAI-st lahkus tervislikel põhjustel 1993. aastal.


Oktoober 2020